Komórki macierzyste

Ze względu na dostępność i obfitość, tkanka tłuszczowa jest najlepszym źródłem komórek macierzystych.. Wg licznych badań, jest w niej blisko 70 razy więcej komórek macierzystych niż w szpiku kostnym. Pozyskane z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste, tzw. ADSC (Adipose Derived Stem Cell), potencjalnie nadają się do terapii leczniczych i regeneracyjnych. Aby osiągnąć wymaganą ilość do zabiegów leczniczych (próg terapeutyczny), nie wymagają hodowli w laboratorium.

  • Lipofiling – polega na pobraniu od pacjenta tkanki tłuszczowej (liposukcja), a następnie, po oczyszczeniu, na podaniu w innym obszarze. Dzięki temu wypełnić można bruzdy i zmarszczki, powiększyć piersi, usta, policzki, pośladki czy wymodelować sylwetkę.
  • Lipomodeling piersi – powiększanie i ujędrnianie piersi, przy zastosowaniu ADSC, stanowi alternatywę dla metody z implantami piersi. Zabiegi wykonywane są najnowszą metodą CAL (Cell Assisted Lipotransfer), w wyniku której uzyskujemy bardziej naturalny wygląd piersi.

Komórki macierzyste z własnej tkanki tłuszczowej są też stosowane w ortopedii, można podać również poprzez miejscową iniekcję, bezpośrednio do tkanek (np. do stawów kolanowych lub biodrowych). Szpital wykorzystuje je do leczenia:

  • choroby zwyrodnieniowej układu kostno-stawowego,
  • zaburzeń zrostu kostnego,
  • łokcia tenisisty i golfisty,
  • uszkodzeń mięśni i ścięgien,
  • zespołów bólowych kręgosłupa i stawów,
  • zespołu cieśni nadgarstka.

Istotną przewagę komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej nad innymi ich typami stanowi fakt, że – ze względu na ich dużą dostępność – nie ma potrzeby stosowania laboratoryjnej hodowli tkankowej dla uzyskania tzw. „progu terapeutycznego” (osiągnięcie odpowiedniej do zabiegów leczniczych ilości komórek). Ważne jest też to, że sama procedura pobrania bogatej w komórki macierzyste tkanki tłuszczowej jest praktycznie bezbolesna dla pacjenta (przebiega ona drogą liposukcji, a tkanka tłuszczowa pobierana jest najczęściej z okolic brzucha przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcie), a pozyskane w ten sposób komórki starzeją się wolniej niż ASC, pochodzące ze szpiku kostnego.

Pochodzące z tkanki tłuszczowej komórki macierzyste mają zastosowanie w coraz większej ilości dziedzin medycyny

}

czas zabiegu

45 min

rekomendowana ilość zabiegów

2 – 4

+48 883 733 933

os. Południe 9, 19-200 Grajewo
(budynek MEDICUS)
medycynaestetyczna@esteticon.com

Godziny otwarcia

Poniedziałek - 08:00 - 17:00
Wtorek - 08:00 - 17:00
Środa - 09:00 - 17:00
Czwartek - 09:00 - 17:00
Piątek - 09:00 - 17:00

Bezpłatne konsultacje

Skontaktuj się z nami w celu umówienia się na bezpłatną konsultację